Oplev Kim Larsens univers i Ketting Sognehus

dato

Onsdag den 22. oktober 2025 kl. 19:00 inviterer Ketting Sognehus i Augustenborg til en festlig aften med fortælling og sang, når forfatter og foredragsholder Erik Lindsø præsenterer "Som et strejf af en dråbe" – en rejse ind i Kim Larsens univers.

Erik Lindsø vil tage deltagerne med på en rejse gennem Kim Larsens musikalske univers, hvor der vil blive sat fokus på de eksistentielle og kristne dimensioner i Larsens sangværk. Kim Larsen, en ikonisk figur i dansk musik, har med sine sange formået at blive en del af den danske folkesjæl.

Fortælling og fællessang

Aftenen byder ikke kun på fortællinger, men også på fællessang, hvor deltagerne får mulighed for at synge med på nogle af de mest elskede sange af Kim Larsen. Arrangementet er åbent for alle, og det er en oplagt mulighed for at genopleve eller måske opdage nye sider af Larsens musik.

Tilmelding nødvendig

For at sikre, at der er nok kaffe og kage til alle, er tilmelding nødvendig senest den 18. oktober. Tilmelding kan ske til Jenny Skovmand på telefonnummer 5150 1281.

Praktiske informationer:
Dato: Onsdag 22. oktober 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Ketting Sognehus, Kirkevænget 7, 6440 Augustenborg
Entré: Ikke oplyst
Tilmelding: Kontakt Jenny Skovmand på tlf. 5150 1281 senest 18/10



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut