Vi følger boligmarkedet i og omkring Augustenborg og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Augustenborg følger boligmarkedet i og omkring Augustenborg. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Stavensbølgade 40 solgt for 3.930.000 kr.
Boligen overtages af Martin Jensen den 10. april. Køberen har betalt 3.930.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 19.749 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.000.000 og boligen er derfor handlet til 293% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 199 kvm. og er opført i 1910. Grunden er på 542 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Sønderborg
Bleshøj Mølle 6 solgt for 2.095.000 kr.
Boligen overtages af Robin Schmüser Thy og Natasja Gydesen den 14. april. Køberen har betalt 2.095.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 13.693 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.500.000 og boligen er derfor handlet til 40% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 153 kvm. og er opført i 2003. Grunden er på 776 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Sønderborg
Havmose 34, Kettingskov solgt for 1.787.500 kr.
Boligen overtages af Marvin Mattes og Tanja Konstanze Mattes den 20. maj. Køberen har betalt 1.787.500 for boligen, hvilket svarer til en pris på 18.428 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 263.600 og boligen er derfor handlet til 578% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 5 værelser på i alt 97 kvm. og er opført i 2023. Grunden er på 997 kvm.
Boligen er solgt af 1A Bolig & Erhverv
Lindevej 7 solgt for 900.000 kr.
Boligen overtages af Jonas Eg Koch og Helena-Marie Christiansen den 16. april. Køberen har betalt 900.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 8.257 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 700.000 og boligen er derfor handlet til 29% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 109 kvm. og er opført i 1964. Grunden er på 691 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Sønderborg
Bygaden 30, Asserballe solgt for 810.000 kr.
Boligen overtages af Rasmus Lykke Lomholt og Aline Rubim da Silva Lomholt den 14. april. Køberen har betalt 810.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 6.136 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 600.000 og boligen er derfor handlet til 35% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 132 kvm. og er opført i 1870. Grunden er på 596 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Sønderborg